Najbližšie k prírode
Polyporus alebo trúdnik klobúčkatý je relatívne neznáma jedlá huba, ktorá sa ale v Ázii oddávna vysoko cení, pretože obsahuje veľmi účinné medicinálne látky. Rozbory ukázali, že polyporus vďačí za tieto svoje blahodarné účinky predovšetkým polyporusterónom A a B. Ďalej obsahuje značné množstvo vápnika, draslíka, železa, ale len veľmi málo sodíka. Boli zistené aj stopové prvky ako mangán, zinok a meď.
Obsah balenia: 100g BIO prášku z plodnice Polyporus umbellatus (biomasa/powder)
Hmotnosť balenia: 100g
pomocné látky: bez pomocných látok, aditív a konzervantov
O Polyporusu
Polyporus (trúdnik klobúčkatý, Grifola umbellata, Polyporus umbellatus) je pomerne vzácna huba patriaca do čeľade chorošovitých, u nás je považovaná za zraniteľnú hubu (stupeň ohrozenia podľa červeného zoznamu IUCN). Polyporus je možné nájsť pri koreňoch stromov a pňov, z ktorých berie živiny. Plodnice Polyporusu sú až 40 cm široké, tvoria ich mnohonásobne sa vetviace šupinaté klobúčiky.
Okrem toho, že je Polyporus chutnou jedlou hubou vhodnou tiež k zaváraniu, je taktiež po tisíce rokov súčasťou tradičnej čínskej medicíny. V „západných krajinách“ bol Polyporus prvý krát popísaný v roku 1801 Christianom H. Persoonom. Polyporus obsahuje mnoho veľmi účinných zložiek, jedná sa napr. o vitamíny a minerály, polysacharidy – beta glukány, ergosteroly – polyporusteróny A−E, ergostenóny, steroidy, antrachinóny, nukleosidy, D-manitol.
Podľa tradičnej čínskej medicíny odvádza Polyporus z organizmu patologickú vodu.
Viac informácií o Polyporusu nájdete v Hubári alebo v sekcii Účinky.
